Drobečková navigace

Úvod > STARÁ STRUKTURA - po kontrole zákazníkem smazat > Historie cihelny

Historie cihelny

Kdy vznikla bratronická cihelna není přesně známo, ale cihly se zde, stejně tak jako v mnoha okolních obcích pálily od nepaměti. První zmínky o obci Bratronice pocházejí ze 13. století, kdy při královské cestě z Prahy na hrad Křivoklát vznikla osada právě na území dnešní cihelny. Dokládá to velké množství keramických úlomků, železných a bronzových předmětů, nalezených při záchranném archeologickém průzkumu.

Někdy kolem roku 1850 již cihelna, stejně tak jako nedaleký velkostatek Borek, prokazatelně patří k Fürstenberskému  panství. V roce 1911 získává statek do nájmu Alois Hercl a později se stává jeho vlastníkem i s přilehlou cihelnou. V období první republiky dochází k rozvoji cihelny. Kromě cihel se již vyrábí i tašky. Roku 1932 je postavena nová kruhová pec.

Po válce přišlo neradostné období, cihelna byla vyvlastněna a majitelé vystěhováni. Několik let byla mimo provoz. Kolem r. 1960 byl provoz s přestávkami obnoven. Po roce 1989 byla cihelna opět navrácena původním vlastníkům.

 

Současnost

V současné době provozuje cihelnu společnost s ručením omezeným, jejímž vlastníkem je pravnuk původních majitelů ing. Jiří Hercl. Po nezbytných opravách a nekončících rekonstrukcích dnes cihelna vyrábí zejména plné pálené cihly, a ruční cihelnou dlažbu. Pro rekonstrukci historických objektů je možno dle přání zákazníka vyrobit na zakázku cihly i dlažbu v různých rozměrech. Nedílnou součástí cihelny je také recyklační linka pro zpracování stavebních odpadů, linka na výrobu antuky, třídička zeminy a program hliněných omítek a nepálených cihel.